Zespół górnego otworu klatki piersiowej

Zespół górnego otworu klatki piersiowej przypadłość przez lekarzy chyba zapomniana ;) Zdarzyło wam się kiedyś podlewać rośliny na ogrodzie wężem? Nagłe zagniecenie i woda kap kap kap. Wąż ogrodowy przypomina budowę naszych żył i tętnic. Gdy zamknie się ich światło wówczas transport krwi i innych substancji jest ubogi. Tu mamy przyczynę powstawania mrowienia czy drętwienia. ZGOKP powstaje gdy nadmiernie napięte mięśnie pochyłe szyi (te które leżą z boku szyi) pociągaja pierwsze dwa żebra ku górze, z czego pierwsze dotyka obojczyka i zakleszczają żyły, tętnice oraz nerwy. W tym procederze cichym wspólnikiem jest mięsień piersiowy mniejszy. Mamy do czynienia z ubogim zaopatrzeniem ręki w składniki mineralne, tlen itp. 
Z niewiadomych względów w grupie ryzyka częściej znajdują się kobiety. Możliwe, że ma to związek z komplikacjami po biblijnym przeszczepie męskiego żebra ;)
MTG mięśni pochyłych, podobojczykowego, piersiowego mniejszego i większego, powięzi mostkowej i dla zabawy przepony może pomóc przywrócić drożność :)